Bursa Yetkili Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Dünyanın geleceğiyle ilgili her gün biraz daha endişelendiğimiz bir gerçek. Hal böyle olunca, egzoz emisyonu da göz ardı edilemeyecek bir konu haline geliyor. Peki nedir bu egzoz emisyonu? Nasıl oluşuyor? Neden düzenli olarak ölçülmesi gerekiyor? Bu ölçüm nerede ve nasıl gerçekleşiyor? Şimdi gelin bu soruların yanıtlarına hep birlikte bakalım.

Egzoz emisyonu nedir?

Egzoz emisyonu araçlarda kullanılan yakıtın yanmasıyla oluşan ve havaya yayılan kimyasalların yarattığı hava kirliliğini tanımlamak için kullanılan bir terim. Yani otomobiller, birçok kimyasalı gaz ve katı parçacıklar halinde egzoz yolu ile havaya atıyor. Dünya üzerinde bulunan araç sayısı düşünürseniz, oluşan hava kirliliğinin boyutlarını az çok tahmin edebilirsiniz…

Egzoz emisyonu nasıl ölçülür?

Egzoz emisyonunun önüne geçmek ve çevreye zarar verecek etkilerini ölçmek adına otomobil sahiplerinin belirli aralıklarla egzoz gazı muayenesi, diğer adıyla emisyon testi yapması gerekiyor. Bu sayede de trafikte seyreden araçlardan yayılan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin negatif etkilerini en aza indirmek ve çevreyi korumak amaçlanıyor.

Emisyon testi ile araç sahiplerinin taşıtlarının trafiğe çıkmaya uygun olup olmadıkları belirleniyor. Araçların egzoz gazı salınım değerleri, rölantide ve yüksek devirdeyken ayrı ayrı ölçülüyor. Ölçüm sonucunda değerler belirlenen sınırlar içindeyse araç, egzoz emisyonu ölçüm pulu almaya hak kazanıyor. Egzozundan çıkan zararlı kimyasalların miktarı kanunlarla belirlenen değerlerin üzerinde olan araçlar ise sınıfta kalıyor. Bu durumda olası sorunların en yakın zamanda giderilerek aracın tekrar muayeneye götürülmesi bekleniyor.

Unutmayın ki bu testte başarılı olan araçlar hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünyaya katkı sağlıyor. Öte yandan emisyon ölçümü yapılmamış araçlarsa, yalnızca çevreye zarar vermekle kalmıyor, trafik denetimlerinde oldukça ağır cezalara maruz kalıyor. Dahası bu ölçümü yaptırmamış taşıtların periyodik araç muayenesinden geçmesi mümkün değil. Nitekim bu araçlar muayenede “Ağır Kusurlu” sayılıyor.

Eğer çift yakıtlı bir aracınız varsa her iki yakıt tipi için de ayrı ayrı egzoz emisyon ölçümü yapılıyor. Hibrit ve elektrikli araçlar ile hidrojen yakıtlı araçlar egzoz gazı emisyon ölçümü işleminden muaf tutuluyor.

Servisimiz, çevre bakanlığının egzost gazı emisyon kontrolü yönetmeliği uyarınca egzost gazı emisyon ölçümü yapma yetkisine sahiptir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Geçerlilik Süresi

Özel otomobiller için
İlk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir

Resmi Otomobiller
İlk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir

Diğer Motorlu Taşıtlar
İlk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir

Trafikteki TÜM Motorlu Taşıtlar 10 yaş sonunda Yılda bir yaptırmalıdır.

Egzoz emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası

Periyodik araç muayene kontrollerinde geçerli egzoz emisyon ölçüm belgesi bulunmaması ağır kusur olarak değerlendirildiğinden araç muayene yaptırılmasının kontrolü aynı zamanda egzoz emisyon ölçümü kontrolü anlamına da geldiğinden trafik kontrollerinde çoğu zaman egzoz emisyon ölçüm ruhsatına bakılmayabilir.