Bursa Lastik Bakımı

Aracın yüksek performans göstermesini etkileyen, araç lastik parlatıcı, yerle en çok temas eden ve en çok kirlenen parça araba lastikleridir. Yola dökülen asfalt, yağan yağmur sonrası oluşan çamur, yolların kaymaması için yola dökülen tuz ve diğer pek çok dış etken, lastikleri kirleterek olumsuz etkiler. Balatadan gelen kirler, ziftler veya yağ gibi lekesi oldukça zor çıkan maddelerden dolayı lastikler kirlenir ve lastik temizliğinin yapılmaması durumunda verimi düşer. Araba lastik parlatıcı Yani genel araç temizliği kadar lastik bakımının da sık sık yapılması gerekir.

Aracın lastiklerinin tümü aynı oranda olmalıdır ve her aracın ayrı lastik basınç ölçüsü vardır. Aracın basıncı belirtilen ölçülerde değil ise hem yakıt ve performans açısından hem de güvenlik açısından sorun olabilmektedir. Lastik hava basıncı lastik soğukken yapılması gereken bir işlemdir. Sıcakken yapılan hava basıncı normal değerden fazla çıkacaktır.

Aracın hava basıncının oranları üretici firmadan öğrenilebileceği gibi aracın kullanma kılavuzunda, kapı çerçevesinde veya yakıt deposunun kapağında da belirtilmiştir.

Eğer lastiğin hava basıncı normal değerinden fazla ise sürüş konforu azalır ve süspansiyon sertleşir. Olması gerekenden az ise de aracın yakıt tüketiminde artma olabilir. Bunun için lastiklerin hava basıncının sık sık kontrol edilmesi önerilir.